Opublikowano

Do lasu bez maseczki

Od poniedziałku rząd łagodzi ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Zniesiony zostaje m.in. zakaz wchodzenia do lasów i parków. W tych pierwszych nie będziemy musieli zasłaniać ust i nosa, choć zasada ta obwarowana jest pewnymi zastrzeżeniami.

Ministerstwo Środowiska przypomina, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. – W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia – podkreśla resort.

Ministerstwo przekazało wytyczne dyrektorom parków narodowych, by „także one były dostępne dla odwiedzających”. „Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach” – czytamy komunikacie MŚ.

– Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma – powiedział minister środowiska Michał Woś, cytowany w komunikacie.

Resort podkreśla jednocześnie, że decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna: urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania.

Ministerstwo środowiska zaapelowało także, by względu na panującą suszę zachować szczególną ostrożność.